T I M I - R E F L E X O L Ó G I A
P Ó C S M E G Y E R

MENÜ

Kedves érdeklődő! Előre szeretném bocsátani, hogy az alábbi tájékoztató mindössze egy rövid átfogó képet ad a reflexológiáról. A leírásban nem törekedtem a teljességre és a részletességre, pusztán csak a lényegesebb tartalmi elemeket soroltam fel, hogy  akinek teljesen idegen ez a "szakterület", annak is legyen róla fogalma mire számíthat, ha egy tapmasszázs kezelésre ellátogat.

 

Mi is az a „REFLEXOLÓGIA”?

A reflexológia, vagy más néven reflexzóna-terápia egy Kínából és Indiából származó többezer éves múltra visszatekintő gyógymód, amely a láb és a kéz reflexzónáinak masszírozásával ér el gyógyító hatást a szervezetben.

Lényegében az egészséget megtartó életerők tudatos, célirányos serkentését jelenti a talp és a kéz meghatározott pontjainak ingerlésével (masszírozásával).

A kézen és a lábon körülbelül 250 olyan aktív zóna található, melyek ingerlésével az ingerre reflex, visszahatás keletkezik az adott ponthoz tartozó szervben, vagy területen.

 

Mi a gyógyító hatás mechanizmusa? Hogy jön létre a kapcsolat a szerv és a zóna között?

A reflexológia egy empirikus, azaz tapasztalatokon alapuló tudomány. A pontos hatásmechanizmusa és a zónák-szervek kapcsolatai ma még tudományosan nem tisztázottak. A keleti gyógyászat szerint az aktív zónák ingerlésével a testünkben áramló energiára tudunk befolyást gyakorolni. A folyamatos energiaáramlás a feltétele a szervezet egészséges működésének. Energiatorlódás vagy energiahiány egy szervben betegséget okoz. Ha tehát az aktív zónákkal az energiaáramlás zavarát meg tudjuk szüntetni, ez gyógyító hatású lehet.

Az emberi szervezet mindig az egyensúlyi állapot megteremtésére törekszik, azonban ha bármilyen zavar támad, akkor az – rövid időn belül – a mikróterületeken (a teljes test kicsinyített mása megtalálható a talpunkon) jelzés formájában megjelenik felrakódások formájában. Így a reflexterületeken érezhető állapot egyenes arányban áll az energiazavar nagyságával, fennállásának időtartalmával, és az általa okozott szervi elváltozás mértékével.

Egyes reflexpontok érzékenysége, vagy fájdalma jelzi, hogy a hozzátartozó belső szervben funkcionális zavar, vagy megbetegedés áll fenn. A talp reflexterületeinek analizálása olyan képet ad, mint egy számítógép terminálja, ezáltal jelzést kaphatunk a szervi funkcionális tevékenységek mindenkori állapotáról, a harmonikus összerendezéséről és a homeosztázistól történő bármely elváltozásról. Ebből kifolyólag a reflexológia állapotfelmérésre is alkalmas.

 

Milyen hatások érhetőek el a reflexológiával?

A talp masszázsával a központi idegrendszerre, a vérkeringésre és a belső szervekre lehet hatást gyakorolni. Ez a hatás szolgálhatja a megelőzést, vagy a már kialakult helytelen energetikai állapotok helyreállítását. Ezen kívül a reflexzóna-masszázs oldja a stresszt, a feszültséget, csökkenti a pszichés problémákat, ugyanakkor fokozza a lelki harmóniát. Segíti a vér- és nyirokkeringést, javítja a szervek, szövetek salaktalanítását és a vérellátását, illetve szabályozza a hormontermelő mirigyek működését. Sőt, fájdalomcsillapító hatása is van.

 

Mikor ajánlott a reflexológia, mint gyógymód alkalmazása?

Elsősorban megelőzés céljából, de gyakorlatilag a láb kezelésével az egész test harmonizálása elérhető. Ezért a reflexológia egyaránt alkalmazható prevencióként, orvosi kezelés kiegészítéseként, valamint rehabilitáció céljából.

Már gyermekkorban is jó alkalmazni, akkor is, ha a gyereknek semmi panasza nincs. Jó eséllyel meg lehet akadályozni örökletes betegségek kifejlődését. (Ha például egy gyerek hajlamos a cukorbajra, a hasnyálmirigyzóna érzékeny már akkor is, amikor a tünetek még nem jelentkeznek.)

Gyógyszerallergia esetén segítséget adhat a panaszok enyhítéséhez, a betegség gyógyításához.

Idült (krónikus) betegségeknél (pl. légzőszervi, emésztőszervi, reumás panaszok) kiegészítő kezelésként alkalmazzuk, de ajánlatos mellette az állandó szakorvosi ellenőrzés. Ilyenkor elérhetjük azt, hogy a betegnek kevesebb vagy semmi gyógyszert nem kell már szednie.

A terápia általában akkor hatásos, ha a betegség még megfordítható szakaszában van. Gyorsabban szokott jelentkezni a gyógymód hatása, ha a baj nem régi eredetű, de kitartó kezeléssel sok éve fennálló panaszok is enyhíthetők.

 

Mikor „NEM AJÁNLOTT” a terápia alkalmazása?

Akkor:

- ha heveny gyulladás van a visszerekben, vénákban;

- nagy kiterjedésű gomba okozta megbetegedés (mikózis) esetén;

- magas láz fennállásakor;

- ha üszkösödés, vagy fekély van a lábon;

- súlyos idegkimerültségkor;

- fertőző betegség alatt;

- veszélyeztetett terhesség esetén;

- sebek, hámhiány esetén;

- ha friss trauma (törés. rándulás, ficam) keletkezett a lábon;

- műtét helyett csak szakorvosi javaslatra alkalmazható!

 

Egyéni mérlegelés kérdése:

- normál terhesség alatt;

- ha szívritmus szabályzó (pacemaker) segíti a vérkeringést;

- dialízises kezelések esetén;

- epilepsziás betegség fennállásákor;

- daganatos betegek esetében.

 

Milyen "mellékhatások" jelentkezhetnek a reflexzóna-terápia során?

A terápia hatására jelentkező vagy fellépő un. kísérő tünetekről is illik pár szót ejteni. A reflexzónamasszázs nagy beavatkozás a szervezet működésébe. A fellépő reakciók függnek a betegségtől és a beteg személyétől is, de ugyanazon betegségben szenvedő két személynél sem mindig azonosak.

- Megváltozhat a vizelet. Színe sötétebb lesz, sokszor bűzössé, zavarossá válik, nemcsak vesebetegeknél, hanem minden olyan esetben, amikor a beteg szervezetében sok salakanyag halmozódott fel. Ezt jelzi az erősebb, bűzös izzadás is.

- Megjelenhetnek a bőrön hólyagok, kiütések, néha furunkulusok. Kimutatták, hogy ilyenkor a vizeletben olyan anyagok (pl. gyógyszerek) lebomlási termékei is távozhatnak, amelyek évek óta mérgezik a szervezetet.

- Megváltozhat a széklet színe, állaga is. Májbetegeknél rendkívül bűzös, fekete, zöld, nyálkás széklet is előfordulhat.

- Nagy mennyiségű, sűrű váladék ürülhet az orrból, garatból, hörgőkből.

- Felléphet néhány napig tartó láz, amely magától elmúlik. Különösen légzőszervi betegeknél fordul elő. Jelzi, hogy a szervezet saját védekező rendszerét mozgósította. A láz elmúltával a beteg állapota nagymértékben javul.

- Bokadagadás jelentkezhet, amely nem kielégítő nyirokkeringésre utal.

- Fellobbanhatnak régi betegségek (pl. petefészek gyulladás), amelyek korábban nem gyógyultak meg teljesen.

- Fogaknál jelentkező erő fájdalomgócokra hívja fel a figyelmet.

- Kék foltok megjelenése a testen a kalcium anyagcsere zavarára utal.

- Általános rosszullét, hidegrázás, nagy fáradságérzet, szájszárazság gyakran jelentkezik.

- A fájdalmak felerősödhetnek. Különösen a fejfájás, a reumás panaszok, és az idegfájdalmak.

 

Mikor jelentkeznek ezek a tünetek?

Minden betegnél egyéni. Van, akinél a kezelés megkezdése után szinte azonnal fellépnek, van, akinél csak hetek múlva. A kellemetlen tünetek időtartama is változó. Tarthat 1-2 napig, de hetekig is. Fontos, hogy ezen tünetek megjelenésekor ne essünk pánikba, sőt pozitívumként értékeljük.

Ettől függetlenül minden esetben tájékoztassanak róla!

 

A reflexológiáról teljes körű, mindenre kiterjedő általános tájékoztatást röviden nem lehet adni, ezért aki a fent leírtaknál többet szeretne tudni, vagy további kérdései vannak, az keressen fel e-mailben, telefonon, vagy foglaljon időpontot egy személyes konzultációra.

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Asztali nézet